DOM OD ŚRODKA 4

O PROJEKCIE

Projekt „Dom od środka 4” realizowany w 2017 roku stanowi kontynuację prowadzonego przez Stowarzyszenie Pracownia Filmowa „Cotopaxi” w 2014 roku projektu „Dom od środka”. Projekt bazuje na rozwijanej przez nas technice Participatory Video (wideo uczestniczące).

Pod pretekstem warsztatów filmowych uczymy wyrazić siebie, swoje obawy, talenty, możliwości, wszystko czym uczestnicy chcą się podzielić. To uczestnicy grupy decydują o formie i kształcie produktu końcowego jakim jest film.

Wideo uczestniczące jest zarówno zbiorem konkretnych umiejętności pozwalających grupom na wypracowanie własnych wypowiedzi filmowych, jak i podejściem w którym wszyscy czują się równie ważni, twórczy i sprawczy.

Ideą „Domu od środka” jest włączanie grup marginalizowanych i wzmacnianie ich głosu. W projekcie biorą udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z doświadczeniem chorób psychicznych – w 2017 roku podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy na Żoliborzu, Środowiskowego Domu Samopomocy „Pod Skrzydłami” na Ochocie, Bielańskiego Środowiskowego Domu Samopomocy, Środowiskowego Domu Samopomocy „Na Targówku” oraz nieformalnej grupy Wolni Razem. Łącznie w tegorocznej, 4 edycji przedsięwzięcia wzięło udział 87 uczestników.

Integralną część projektu stanowiła kinowa premiera filmów, która odbyła się 19 grudnia 2017 w warszawskim Kinie Elektronik.

PARTNERZY

Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

ZDJĘCIA

FILMY

OBCY

Czy istnieje życie poza Ziemią? Czy można zobaczyć UFO lecąc samolotem? Jak nastawieni są kosmici do ziemian? Czy nad Jeziorkiem Czerniakowskim doszło do spotkania z kosmitami? I czy po jakim elemencie garderoby poznać kosmitę? To pytania, na które znajdziecie odpowiedź w reportażu OBCY, zrealizowanym przez uczestników projektu „Dom od środka”. Etiuda poza reportażem śledczym ma też skłaniać do szerszego zastanowienia się nad innością.

DUECIK

Pozornie na ekranie filmowym zobaczymy remake 'Milionerów’ i 'Jaka to melodia’. Historia przedstawiona w filmie uczestników warsztatów, jest jednak czymś więcej. To opowieść o wsparciu siebie nawzajem i empatii, której swobodnie możemy się uczyć od podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy na Ochocie. Ale to też zabawa i zarazem ciężka wielomiesięczna praca.

IŚĆ CZY NIE IŚĆ NA ŁATWIZNĘ?

Film o doświadczeniach związanych z życiem w mieszkaniach treningowych zrealizowany przez uczestników projektu „Dom od środka” z Bielańskiego Środowiskowego Domu Samopomocy.

KONTAKT

Stowarzyszenie Pracownia Filmowa „Cotopaxi”
ul Skaryszewska 6 lok. 17, 03-802 Warszawa

www.pracowniacotopaxi.pl
Tel. +48 792 799 550
E-mail: biuro@pracowniacotopaxi.pl

WSPÓŁPRACA

Pomóż nam zrealizować kolejny film! Wesprzyj projekt „Dom od środka” – najlepszy program edukacji kulturalnej 2015 (Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej).

Kontakt w sprawie partnerstwa przy projekcie  (dla instytucji): adagaska@pracowniacotopaxi.pl

DAROWIZNA

numer konta: 23 2130 0004 2001 0444 0137 0001
tytuł: darowizna na cele statutowe (dom od środka)